Muzej Luvr u Parizu, dom nekim od najpoznatijih umjetničkih djela na svijetu, nije samo kulturna institucija već i zgrada sa bogatom i fascinantnom istorijom. Od svoje prvobitne namjene kao tvrđave do statusa najvećeg svjetskog muzeja umjetnosti, Luvr krije mnoge zanimljivosti. Donosimo vam neke od njih.
Sadržaj
- 1. Prvobitno tvrđava
- 2. Kraljevska rezidencija
- 3. Otvoren kao muzej tokom Francuske revolucije
- 4. Staklena piramida je moderna ikona
- 5. Najveći svjetski muzej umjetnosti
- 6. Dom „Mona Lize“
- 7. „Venera Miloska“ i „Krila pobjede sa Samotrake“
- 8. Tajni prolazi i prostorije
- 9. Zaštita umjetnina tokom Drugog svjetskog rata
- 10. Kolekcija obuhvata hiljade godina
- Zaključak
1. Prvobitno tvrđava
Luvr nije uvijek bio muzej. Izgrađen je krajem 12. vijeka kao tvrđava po nalogu kralja Filipa II Avgusta kako bi zaštitio Pariz od napada sa Sene. Ostaci originalne tvrđave još uvijek se mogu vidjeti u podrumu muzeja.
2. Kraljevska rezidencija
U 14. vijeku, Luvr je postao kraljevska rezidencija. Mnogi francuski kraljevi su živjeli u njemu, a Katarina de Mediči je dodala značajne dijelove, uključujući i dio koji danas čini galeriju Apolon. Kraljevska porodica se kasnije preselila u Versaj, a Luvr je ostao uglavnom za smještaj kraljevske kolekcije umjetnosti.
3. Otvoren kao muzej tokom Francuske revolucije
Luvr je zvanično otvoren kao muzej 10. avgusta 1793. godine, tokom Francuske revolucije. Tada je javnosti predstavljena kolekcija od 537 slika, uglavnom zaplijenjenih iz kraljevskih i crkvenih posjeda.
4. Staklena piramida je moderna ikona
Kontroverzna u vrijeme svog otkrivanja 1989. godine, staklena piramida na glavnom ulazu u Luvr postala je jedna od najprepoznatljivijih karakteristika muzeja. Dizajnirao ju je arhitekta I.M. Pei, a sastoji se od 673 staklenih panela.
5. Najveći svjetski muzej umjetnosti
Luvr je najveći muzej umjetnosti na svijetu, sa izložbenom površinom od preko 72.735 kvadratnih metara. Njegova kolekcija obuhvata preko 38.000 umjetničkih djela, od praistorije do 19. vijeka.
6. Dom „Mona Lize“
Jedno od najpoznatijih umjetničkih djela na svijetu, „Mona Liza“ Leonarda da Vinčija, nalazi se u Luvru. Zbog svoje popularnosti, ima svoju posebnu prostoriju sa staklenom zaštitom i konstantnim obezbjeđenjem.
7. „Venera Miloska“ i „Krila pobjede sa Samotrake“
Pored „Mona Lize“, Luvr je dom i drugim remek-djelima kao što su antička skulptura „Venera Miloska“ i monumentalna helenistička skulptura „Krila pobjede sa Samotrake“, koja dramatično stoji na vrhu stepeništa.
8. Tajni prolazi i prostorije
Postoje spekulacije o postojanju tajnih prolaza i skrivenih prostorija unutar ogromnog kompleksa Luvra, s obzirom na njegovu dugu istoriju kao tvrđave i kraljevske rezidencije. Neki od ovih prolaza su navodno korišćeni za vrijeme nemira i revolucija.
9. Zaštita umjetnina tokom Drugog svjetskog rata
Tokom Drugog svjetskog rata, kustosi Luvra su preduzeli izvanredne mjere kako bi zaštitili umjetnička djela od nacističke okupacije. Mnoge dragocjenosti su spakovane i prebačene na različite lokacije širom Francuske, uključujući dvorce i privatne posjede, kako bi se osiguralo njihovo očuvanje.
10. Kolekcija obuhvata hiljade godina
Kolekcija Luvra je nevjerovatno raznolika i obuhvata artefakte iz drevnog Egipta, Grčke i Rima, kao i evropsku umjetnost od srednjeg vijeka do 19. vijeka. Možete pronaći sve, od drevnih skulptura i keramike do renesansnih slika i kraljevskog nakita.
Zaključak:
Muzej Luvr je riznica umjetnosti i istorije koja nastavlja da fascinira milione posjetilaca svake godine. Njegova bogata prošlost, impresivna arhitektura i neprocjenjiva kolekcija čine ga nezaobilaznom destinacijom za sve ljubitelje kulture i umjetnosti.