Ajfelov toranj, ikona Pariza i jedan od najprepoznatljivijih simbola svijeta, krije mnoge fascinantne priče i činjenice. Izgrađen za Svjetsku izložbu 1889. godine, ovaj metalni div je trebao biti privremena konstrukcija, ali je postao trajna znamenitost. Donosimo vam nekoliko zanimljivosti o Ajfelovom tornju koje će vas možda iznenaditi.
Sadržaj
1. Skoro pa srušen
Ajfelov toranj je bio planiran da bude srušen 20 godina nakon Svjetske izložbe. Međutim, njegov značaj za radio-komunikacije ga je spasio. Gustave Eiffel je pametno postavio radio antenu na vrh tornja, što je dokazalo njegovu vrijednost za vladu i osiguralo mu dug život.
2. Mijenja visinu
Visina Ajfelovog tornja varira i do 15 centimetara tokom godine. Ovo se dešava zbog termičkog širenja i skupljanja metala. Ljeti, kada je toplije, metal se širi, pa je toranj viši. Zimi, kada je hladnije, metal se skuplja, pa je toranj niži.
3. Nije ga dizajnirao Ajfel lično
Iako nosi njegovo ime, dizajn Ajfelovog tornja zapravo potpisuju dvojica inženjera iz Ajfelove kompanije: Maurice Koechlin i Émile Nouguier. Gustave Eiffel je prepoznao potencijal njihovog nacrta i kupio prava na njega.
4. Bio je žut
Originalna boja Ajfelovog tornja bila je žuta. Kroz istoriju je mijenjao boju nekoliko puta, od crvenkasto-smeđe do današnje prepoznatljive „Ajfelove smeđe“, koja je uvedena 1968. godine.
5. Ručno farbanje
Za zaštitu od rđe i vremenskih uslova, Ajfelov toranj se farba ručno svakih sedam godina. Potrebno je oko 60 tona boje i 50 slikara da bi se ovaj ogroman posao završio. Do sada je ofarban više od 19 puta.
6. Tajni apartman na vrhu
Gustave Eiffel je sebi sagradio privatni apartman na samom vrhu tornja. Ovaj apartman je bio namijenjen za njega i njegove goste, a među njima je bio i Thomas Edison. Danas je ovaj prostor otvoren za javnost i možete vidjeti rekonstrukciju Ajfelove kancelarije sa voštanim figurama.
7. Imena naučnika uklesana na bazi
Na bazi Ajfelovog tornja uklesana su imena 72 francuska naučnika, inženjera i matematičara koji su doprinijeli njegovoj izgradnji. Ova imena su bila prekrivena početkom 20. vijeka, ali su restaurirana krajem 1980-ih godina i ponovo su vidljiva.
8. Svetlosna instalacija je zaštićena autorskim pravima
Iako je sam toranj u javnom vlasništvu, njegova noćna svetlosna instalacija je zaštićena autorskim pravima prema francuskom zakonu. To znači da komercijalno objavljivanje fotografija ili video snimaka tornja noću zahtijeva dozvolu.
9. Vjetar ga njiše
Ajfelov toranj je izuzetno otporan na vjetar, ali se ipak njiše. Za vrijeme jakih vjetrova, vrh tornja se može pomjeriti i do nekoliko centimetara. Takođe, zbog temperaturnih razlika, toranj se blago naginje od sunca.
Zaključak:
Ajfelov toranj je mnogo više od obične turističke atrakcije. On je simbol inovacije, inženjerskog umijeća i bogate istorije. Nadamo se da su vam ove zanimljivosti pomogle da steknete još veće poštovanje prema ovom veličanstvenom spomeniku.